SERVER(SUNUCU) NEDİR?

Server Nedir?

Server Kısaca : Sunucu/İstemci mimarisinde verileri bilgileri saklayan, düzenleyen ve sunan tarafa kısa sunucu denir.

Server (Sunucu), bilgisayar ağlarında, istemcilerin (kullanıcıların) erişebileceği, kullanımına ve paylaşımına açık kaynakları veya bazı servisleri (FTP, E-Posta, Web Sitesi) çalıştıran bilgisayar birimlerine verilen genel bir addır. Sunucu bilgisayar sunduğu servise göre de Web sitesi yayınlıyorsa Web Sunucusu, Eğer posta servislerini yayınlıyorsa E-Posta Sunucusu veya Veritabanı sunucusu olarak isimlendirilirler.

Sunucu aynı anda yüzlerce farklı kullanıcıdan gelen isteklere yanıt vereceği için performans olarak masa üstü bilgisayarlarımızdan daha hızlı ve daha geniş depolama alanları içerir. Mesela Hosting.com.tr olarak her 1000 site yayınlamak için 2 Adet Intel Xeon CPU, 128 GB ram ve 4 TB SSD diske sahip donanımlar kullanıyoruz. Bu kaynaklar çok sayıda siteyi, bu sitelere yapılan istekleri yerine getirmek için ancak yeterli gelmektedir. Evimizde ise böyle bir bilgisayarı ticari uygulamar çalışmayacaksa kullanmak gereksiz olacaktır. Bu nedenle sunucu-istemci mimarisinde sunucular daha güçlü ve uzun süreli çalışmaya uygun tasarlarınlar.

Server Donanım Türleri ?

Donanım türlerine göre Server Bilgisayarlar ise iki farklı formda üretilirler. Genelde Giriş seviyesi sunucu donanımları tıpkı evlerimizde kullandığımız ATX kasa veya Kule Tipi Kasa (Tower) şeklindedir. Bu form düşük elektrik tüketimine sahip ve iklimlendirme (soğutma) durumu kritik olmayan alanlarda kullanmaya daha müsaittir. Tahmin edeceğiniz gibi sunucular yoğun işlem kapasitesi nedeni ile ısınmaya yatkın donanımlardır.

Eğer alan dar ve sunucu sayısı çok fazla ise bu durumda Rackmount (Yatay) kasalar daha uygun çalışma performansı sunmaktadır. Bu kasalar önden aldıkları soğuk havayı arkadan bıracak şekilde güçlü fanlara sahiptir. Tüm kasa önden arkaya doğru homojen bir biçimde soğutularak sürekli çalışma ve yüksek performansı sağlanmış olmaktadır.

Bu bilgisayarlar uzun süreli 7/24 çalışmaya uygun olarak tasarlanırlar ve normale göre daha fazla elektrik gereksinimleri vardır. Bunun sonucu olarak daha fazla ısı yaydıkları için bir arada çok sayıda sunucu çalışacaksa mutlaka iklimlendirme sistemler ile soğutulmaları gerekecektir.